Otázky a odpovědi
1. Servis kotle - kdy a proč?
Moderní kotle jsou velmi bezpečné, je ale třeba nezanedbat pravidelné servisní prohlídky. Servisní technik při kontrole kotel důkladně prohlédne a vyčistí ho. Změří koncentraci emisí ve spalinách a ověří, zda na některých místech neuniká plyn. Plynový kotel, stejně jako komín a spalinové cesty, by měl projít kontrolou 1× ročně.
Pravidelným servisem nejen zachováte jeho bezpečný provoz, ale také prodlužujete jeho životnost, snižujete riziko náhlých poruch a výpadků z provozu a udržujete v kondici jeho efektivitu - neservisovaný kotel může mít až o 1/3 vyšší náklady na provoz.
Servis je vhodné si objednat před začátkem topné sezóny nebo po jejím konci. Během topné sezóny můžete na technika čekat i poměrně dlouhou dobu.
2. Kdy je potřeba revize komína?
Revizi komína budete potřebovat v následujících situacích:
- Při uvedení nové spalinové cesty do provozu nebo po stavební úpravě komínu,
- při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv,
- před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty,
- před výměnou spotřebiče paliv,
- po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin nebo podezření na vznik trhlin ve spalinové cestě.
3. Jak často čistit a kontrolovat komín?
Lhůty čištění a kontrol komínů závisí na používaném palivu, výkonu připojeného spotřebiče paliv a na tom, zde je topeno pouze přes sezónu nebo celoročně. Minimálně je nutné provádět kontrolu a čištění jednou za rok.
4. Servis - Revize
Revizi kotle provádí zpravidla při jeho uvedení do provozu kvalifikovaný revizní technik. Jejím účelem je kontrola správného zapojení kotle a zabránění úniku plynu. Oproti tomu servisní prohlídky provádí servisní technik, který kontroluje, zda plynový kotel řádně funguje, a provádí údržbu, čištění či seřizování.
5. Plynový kotel vs. Tepelné čerpadlo
Plynové kotle zařazujeme mezi tradiční zdroje tepla. V dnešní době je v ČR možné instalovat pouze kondenzační plynové kotle. Co vám taková instalace přinese?
Jak již název "kondenzační" napovídá, při spalování zemního plynu dochází ke kondenzaci spalin. Tyto spaliny je nutné bezpečně odvádět mimo objekt. Jedna část bude odcházet komínem, druhá bude procházet kotlem do odpadu. U výměny starších plynových kotlů (atmosférických a tzv. turbo kotlů) je nutné nově vyvložkovat komín. Při výstavbě nového domu je s instalací spjatá nutná výstavba plynové přípojky a komínu. Tyto nemalé položky v rozpočtu domácnosti by se měly započítávat do ekonomické návratnosti zdroje. Po instalaci plynového kotle také počítejte s řadou revizí a každoročními servisy.
Plynový kotel na druhou stranu představuje bezproblémový zdroj tepla, který je vhodný téměř pro všechny běžné otopné plochy používané v rodinných domech. Hlavními výhodami jsou velká "pružnost" ve svém výkonu, rychlost ohřevu a různá teplota topné vody. Ohřev teplé vody můžete vyřešit pomocí externího zásobníku teplé vody (bojleru) nebo průtokově přímo v plynovém kotli. Opět máte k dispozici velký výkon, který rychle splní vaše požadavky na ohřev teplé vody i při nadstandardní spotřebě.
Poslední roky roste popularita obnovitelných zdrojů energie a s ní i zájem o tepelná čerpadla. Lidé chtějí vytápět dům tak, aby je to stálo co nejméně peněz a starostí. Tepelné čerpadlo je moderní zdroj tepla s nízkými náklady na vytápění, hladkým provozem bez námahy a bez produkce emisí skleníkových plynů.
Oproti plynovým kotlům budou investiční náklady na tepelné čerpadlo vyšší, zato provozní náklady o poznání nižší (s tepelným čerpadlem přibližně poloviční, srovnáváte-li ho s klasickým atmosférickým kotlem; přesná výše úspor závisí na aktuálních cenách energií)